İADE VE DEĞİŞİM

Satın aldığım ürünü nasıl değiştirebilirim?

Web sitemizden yapmış olduğunuz alışverişlerin ÜRÜN DEĞİŞİMİ YAPILMAMAKTADIR. Değişim talebi olarak ürünümüzü iade edebilir, sonrasında dilerseniz www.elvanbutik.com adresinden tekrar sipariş verebilirsiniz.

Satın aldığım ürünü nasıl iade edebilirim?

www.elvanbutik.com adresinden satın aldığınız ürünlerin iadesi için eğer üye iseniz  öncelik olarak hesabım sekmesinden ilgili siparişinizde hangi ürünleri iade etmek istiyorsanız ürünün karşısında bulunan iade butonuna tıklayarak iade talebi oluşturmanız gerekir. Sonra  herhangi ARAS KARGO şubesinden iade gönderiminizi 381686352 müşteri numarasıyla  bedelsiz olarak yapabilirsiniz. Teslimat adresi olarak " ERENKÖY İSTASYON CADDESİ PULUR APARTMANI NO 9/A ERENKÖY/KADIKÖY/İSTANBUL” adresini kullanabilirsiniz.
Merkezimizden size yollanan ürünlerin adesi için siparişlerim kısmında ürün veya ürünlerin karşısındaki iade butonuna tıklayarak iade talebinizi oluşturmanız gerekmektedir. 
Eğer üye değilseniz sipariş takip butonuna basıp sipariş sorgulama numarası ile siparişi sorgulattıktan sonra iade etmek istediğiniz ürünün karşısında bulunan iade butonuna tıklama ile iade talebinizi oluşturmanız gerekmektedir.

İndirim grubundaki ürünlerde iade ve değişim var mı ?

İndirim grubundaki ürünlerimizde iade ve değişim kabul edilmemektedir.

Yurtdışından  siparişlerde iade ve değişim yapabilir miyim ?

Yurtdışı siparişlerde iade/eğişim yapılamamaktadır.

 

Mağazalarınızdan iade ve değişim yapabilir miyim?

Mağazalarımızdan ürün değişimi yapılabilmektedir.

İade etme süresi kaç gündür?

Tüketici Kanunu'ndaki, "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı" maddesine göre, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren ilk on dört (14) gündür.

İade işlemlerinde kargo gönderi ücretlerini ben mi ödeyeceğim?

websitemizden sipariş detayınızın karışsındaki "iade" butonu ile  gerçekleştirdiğiniz tüm iadelerin kargo masrafları bize aittir. Ancak ürün iadenizi ARAS KARGO dışında başka bir kargo firmasından yaptığınızda karşı ödeme ile gönderilen ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

Taksitli ödemelerimin iadesi nasıl yapılır?

Her türlü ödemenizde, tarafımızdan bankanıza tüm tutar iade edilir. Ödemenizi taksitli olarak yaptığınızda, iadeniz her ay kartınıza, taksit tutarları kadar artı bakiye olarak yansıyacaktır. Yapılan iadenin kredi kartınıza her ay taksitli olarak yansıması tamamen bankaların süreç ve uygulamalarıyla ilgilidir. Konu hakkında detaylı bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz. Ayrıca, ekstrenizde iade işlemini görebileceksiniz. Not: Ödemesini yapmış olduğunuz taksit tutarları, ilk ekstrenizle birlikte kredi kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

İade işleminden ne kadar zaman sonra geri ödeme hesabıma yansır?

www.elvanbutik.com  iade ettiğiniz ürünlerin iade şartlarına uygunluğunu kontrol etmektedir. İadeniz kabul edildiğinde ve tarafımızdan para iadeniz gerçekleştiğinde e-mail ile bilgilendirileceksiniz. İadenin hesabınıza yansıma süresi banka tarafından belirlenmektedir ve tarafımızdan müdahale edilememektedir.

İade koşulları nelerdir?

 

  • Ürün/ürünlerin (varsa) orjinal ambalajı hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle tarafımıza yollanması gerekmektedir. 
    İade işlemlerinizin hızlı gerçekleşmesi için, iade talebinizi sistemden oluşturmanız gerekmektedir. İade yapmak istediğiniz ürünün karşısındaki iade butonuna tıklayarak iade talebinizi oluşturabilirsiniz. Faturanızı mutlaka iade yapacağınız ürün paketi içerisine ekleyiniz. İadeniz tarafımıza ulaştıktan sonra firmamızın İlgili birimi tarafından incelenir ve yukarıdaki şartlara uygun ise süreç başlatılır. İade onaylandığında ürün ücreti yasal süre olan 10 iş günü içerisinde iade edilir. Bu süre ELVAN BUTİKin ürünü teslim alması ile başlar.
  • Müşteri ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür

Sipariş İptali

  • Değerli müşterilerimiz yanlış verdiğiniz veya vazgeçtiğiniz siparişlerinizi iptal ettirebilirsiniz. Bazen yoğunluktan mailler geç kontrol edilmektedir.Ürünün kargoya verilmiş ihtimali ortaya çıkmaktadır.İptal işlemlerinde ürün kargoya verilmemişse ücretin tamamı işlemi gerçekleştirdiğiniz yöntemle iade edilir. Ürün kargoya verilmişse kargo ücreti veya ücretleri kesilerek iadesi yapılır.